Total Water Pump 0.5HP TWP113706 High Efficiency Compact Design
49 - 65 JD
Product In one shop
(0)
Product Overview
Technical
Specifications
  • Brand: TOTAL
  • Model: TWP113706
  • Power: 0.5 HP (370W)
  • Voltage: 220-240V, 50Hz
  • Maximum Flow Rate: Up to 35 liters/minute
  • Maximum Head: Up to 32 meters
  • Material: Rust-resistant metal casing
  • Origin: China
  • Weight: Approx. 7 kg
  • Inlet/Outlet Diameter: 1 inch
Features
  • Powerful motor for uninterrupted continuous operation
  • High energy efficiency, reducing electricity consumption
  • Compact design for easy installation in tight spaces
  • Excellent resistance to rust and corrosion
  • Quiet operation with low noise level
  • Built-in thermal protection for enhanced safety
Use Cases
Benefits
  • Provides consistent and strong water pressure
  • Minimizes issues of water interruption or low flow
  • Helps conserve energy and reduce operational costs
  • Ensures long-lasting service life thanks to premium materials
Care Instructions
  • بلد المنشأ: الصين
  • Country of Origin: China
  • الجهد الكهربائي: 220-240 فولت، 50 هرتز
  • Brand: TOTAL
  • العلامة التجارية: توتال
  • Model: TWP113706
  • أقصى تدفق مياه: 35 لتر/دقيقة
  • أقصى ارتفاع رفع: 32 متر
  • المادة المصنّعة: هيكل معدني مقاوم للصدأ
  • الوزن: 7 كجم تقريبًا
  • قطر المدخل/المخرج: 1 بوصة
  • Model: TWP113706
  • Power: 0.5 HP (370W)
  • Voltage: 220-240V, 50Hz
  • Max Water Flow: 35 L/min
  • Max Head: 32 m
  • Material: Rust-resistant metal body
  • Weight: Approx. 7 kg